Перейти до основного вмісту

У Дніпрі ветеран на грантові кошти відкрив «центр екстреної втечі з міста»

03.06.2026 10:59
КАСТА Hub у Дніпрі відкрив ветеран Сергій Порубай

95 метрів над рівнем моря або перша твоя точка до справжніх висот – саме так себе позиціонують «КАСТА Hub». Або ж іронічно – центр екстреної втечі з міста. 

 

КАСТА Hub у Дніпрі

 

Відкрив цей туристично-освітній простір у Дніпрі у квітні 2025 року на грантові кошти ветеран Сергій Порубай. Педагог із 15-річним досвідом у сфері спортивного туризму, у лютому 2022 року він став на захист країни. Пішов добровольцем в ТрО. Так склалося, що потрапив у розвідку. До кінця 24-го року служив. Виконував бойові завдання на Донецькому, Запорізькому та Харківському напрямках. Отримав поранення. Потім був звільнений з лав армії за станом здоров'я. 

Відкриття «КАСТА» стало для Сергія потужною реабілітацією та втілянням заповітної мрії в життя.

 

Сергій Порубай

 

«Це була давня мрія, й хотілося її втілити. Вагався, але підтримала мене моя дівчина. Сказала:коли, як не зараз? Тим паче це було ще й в рамках реабілітації. Зайняти себе чимось і дізнатися щось нове. Ми разом писали грант. Ніхто не допомагав нам, нікого ми не долучали до цієї справи. Перший грант був від «Дії»: «Зроблено в Україні». Нам здалося, що ми можемо це легко зробити, але було нелегко. Перший бізнес-план ми програли. Але нам сказали, що ми можемо подаватися повторно. Ми виправили всі помилки та подалися вдруге. І тоді вже отримали його, з другої спроби», – розповів ветеран Сергій.

 

 

Насправді «КАСТА» – абревіатура, яка розшифровується як клуб активного співтовариства туристів. Тож ця назва виникла не просто так.

«Є громадська організація під цією назвою. Вона існує, але ми тепер вирішили створити під цією назвою ще й туристичний хаб. Я сам з 2009 року ходив у походи, водив туристів. Отримав інструкторські та суддівські звання. Був членом федерації спортивного туризму, входив до президії обласної федерації зі спортивного туризму. Тож це моя, так би мовити, стихія», – пояснив дніпрянин.

 

 

Звідси й логічно виник девіз цього туристично-освітнього простору – «Я мандрую зі своєю Кастою». На знак цього на сходових поручнях, що ведуть до хабу, можна побачити дерев'яні фігурки туристки з рюкзаком за плечима та посохом. А на рецепшині – мапу України, зібрану з кількох сотень винних корків, подарованих їм для хенд-мейду.

 

 

«Ми проводимо піші походи в гори, водні – на байдарках, подорожі вихідного дня. Також ми взяли направлення активного відпочинку й проводимо на природі квести, тімбілдинги. Просто відпочинок на природі з якимись спортивними активностями. Наприклад, арчері таг. Це лучні бої по принципу страйкболу або пейнтболу. Тактична лучна гра, де команди на команду грають у невеличку «війнушку». Там спеціальні стріли з м'яким наконечником і спеціальні луки, у яких не дуже сильна «вбивча сила». Це дуже активна, позитивна та динамічна гра і, на мою думку, це краще, ніж пейнтбол або лазертаг якийсь. Бо там треба дуже швидко рухатися. Можна ловити стрілу в польоті, можна перекидатися, можна заходити з різних боків до противника. Дуже добре продумувати різні тактики. На будь-якій локації можна виїжджати. Туди, де є хоча б невеличка галявина розміром 10 на 10 метрів. Цим ця гра ще й зручна, що її можна поставити будь-де. У березні в парку Дружби ми провели невеличкий фестиваль - так намагаємося підтримувати активний вид відпочинку або дозвілля. 

 

 

Також у нас є простір в «КАСТА Hub», де ми проводимо тренування зі спортивного туризму для дітей шкільного віку, тренінги, показ кінофільмів, настільні ігри, різні івенти, які направлені на розвиток дітей.

 

 

Крім того ми взяли направлення «гурток із рукоділля», де деякі дівчата займаються в'язанням, плетінням, ліпкою й таке інше. Все, що тут роблять, пов'язано з історією нашої країни, культурою, природою.

 

 

Робили дідухів, майстер-класи з Петриківського розпису, розписували писанки, плели павуків. Возили на екскурсії в Чигирин, Полтаву, Кропивницький. Водили у походи українськими горами. Розповідали історію та про природу України українцям», – резюмував засновник туристичного-освітнього центру Сергій.

У «КАСТА Hub» є активності, які доступні протягом всього року. А є й сезонні. Як то дитячі оздоровчі табори.

 

«Ще у нас є літні табори. Це один із проєктів, направлених на дитячий відпочинок. Називається «КАСТА CAMP». У Вінницькій області ми робимо дитячий табір, де діти можуть відпочити після школи, оздоровитися, провести класно час. Всього у нас дві зміни по тижню. І десь з охопленням 140 дітей на одну зміну. В «КАСТА CAMP» у нас всього чотири людини задіяно для того, щоб зробити відпочинок для дітей комфортним. Та база, яку ми знімаємо в суборенду у Вінницькій області, надає нам лікаря, інфраструктуру та обслуговуючий персонал. Програму активностей ми не розголошуємо, поки не почнеться перша зміна, в цьому є своя родзинка. Але можу розказати, які були активності в минулому році. Там були активності спортивного направлення. Ми грали і в арчері таг, і в регбі, і в волейбол, плавали наперегонки. Ходили в невеличкий похід. Також у нас були івенти, перегляди фільмів, інтерактивна гра «Коднейм». Ми взяли за основу настільну гру, але її масштабували на 100 осіб. Також ми проводили казино, де діти заробляли внутрішню валюту табору й потім купували мерч або якісь сувеніри чи послуги. Також ми проводили різні батлгеймси та на восьмибітній приставці змагання з танчиками», – озвучив тогорічні активності їхнього літнього дитячого табору Сергій.

 

 

Один день на тиждень у «КАСТА Hub» відведено реабілітації військових.  І в цього напрямку також є різні варіанти активностей.

 

«Ми співпрацюємо з деякими організаціями, які допомагають військовим, також ми надаємо їм реабілітацію на воді, невеличкі походи на байдарках. Таких сплавів було організовано вже п'ять, охопили 70 або 80 військових. Їм подобається. Вони відключаються, мозком відпочивають. Це якраз той вид реабілітації, де можна відпочити від всього. Це релакс, природа. Там же пташки співають, водичка дзюркотить, вітерець колихає дерева - ці природні звуки допомагають їм розслабитися й відпочити.

Ми робимо для них різні види відпочинку - або просто на захід сонця сходити, або з висадкою на острові. Поки ще без ночівлі. Якщо запити такі будуть, то будемо робити з ночівлею. Але з виходом на острові, з кашею, гітарою. 

Для військових ми також проводили майстер-клас зі скелелазіння, із володіння мотузковою технікою», – підсумував дніпрянин.

 

 

А спілкувалися ми із Сергієм у день, коли у «КАСТА Hub» проводили активності для 29 учнів одного з дніпровських ліцеїв. Час їхнього перебування у просторі – шість годин поспіль.

 

 

«Вони будуть грати. Сьогодні в нас авторська переробка гри «Бункер», яку ми проводимо в стилі інтерактиву через мультимедійну настільну гру «Бункер Б». Також ми будемо проводити гру «Коднейм», яку переробили під наш простір, щоб можна було грати великою компанією. Буде у них і дискотека», – розказав ветеран.

 

 

До речі, все сміття, що залишається у просторі, сортують та здають на переробку. Таким чином ще й допомагають зберігати екологію. Зароблені у такий спосіб кошти йдуть, наприклад, на закупівлю питної водички для «КАСТА Hub». Деякі інші витратні статті змогли перекрити другим виграним грантом.

 

 

«За умовами першого гранту ми повинні були відкрити ФОП, це було в квітні 25-го, тобто нам трохи більше року. Ми подавалися ще на багато різних грантів. На жаль, виграли лише два. Другий грант був від британської програми BLOOM. За його умовами нам додалося ще спорядження, додалися байдарки. Також ми взяли на роботу ще одного співробітника й змогли обладнати опалення в простір. Це нам дозволило пережити зиму», – розповів Сергій.

Ось так працює у Дніпрі «КАСТА Hub» – простір, де діти, молодь, ветерани, ВПО та всі охочі можуть розвиватися й відкривати для себе туризм по-новому.